Předkládám vám několik návrhů, které vám mohou pomoci se změnou stravy :
1.krok
Jezte jídlo, které roste ve vašem pásmu (ještě lépe ve vaší oblasti) a odpovídá příslušnému ročnímu období. Minimalizujte či zcela vylučte konzervy, tropické ovoce a mražené potraviny.
2. krok
Kupujte si potraviny, které nejsou chemicky ošetřené, různě rafinované či jinak zpracované (polotovary si nechte na dovolenou či tzv.případ nouze). Je ideální jíst tzv. bio stravu, to však samo o sobě nestačí. Bio je i čokoláda či uherák a vůbec bych se nedivila, kdyby podnikaví výrobci nezačali časem dodávat na trh bio coca-colu, bio hamburgery... Je to trochu systém „vlk se nažere a koza zůstane celá“ aneb „stačí si dát něco bio a hned budu zdravější“. Působení energie jednotlivých potravin je přitom nepopiratelné, a tak maso bude zahnívat v tlustém střevě, mléko zahleňovat plíce a průdušky, jednoduché cukry překyselovat krev a to bez ohledu na to, zda jsou bio či nikoli.
3.krok
Zdravá kuchyně je založená na obilninách, luštěninách a zelenině. Z těchto tří základních složek začněte u zeleniny – přidávejte si ji ke každému jídlu, nejlépe vařenou či ve formě lisovaného salátu či kvašené zeleniny (tzv.pickles). Díky vláknině je výborným „kartáčem“ na střeva a díky enzymům výborná pro trávení...
Pozvolna začněte přidávat luštěniny – na noc namočené a pak 45-60 minut vařené s kouskem řasy Kombu a případně s nějakou bylinkou (tymián, yzop, saturejka, majoránka,… pro jejich lepší stravitelnost). A souběžně či jako zlatý hřeb pak všechny možné druhy obilnin...
4. krok
Omezte či vylučte ze svého jídelníčku jednoduché cukry (možno nahradit obilnými slady), bílou mouku (a moučné výrobky vůbec), mléko a mléčné výrobky (není nutno nahrazovat sojovým či obilnými mléky), vajíčka, maso a výrobky z něj.
5. krok
Naučte se používat principy jin/jang (uvolňující/stahující energie) při výběru potravin a vyvarovat se tak extrémů ve stravě (viz tabulka potravin dle energií jin/jang) a stejně tak jednotlivé techniky vaření (viz tabulka energií jednotlivých technologií dle energií jin/jang).
6. krok
Naučit se zacházet se solí a slanými specifiky jako jsou sojové omáčky shoyu a tamari, miso, gomasio, mořské řasy, umeocet a samozřejmě sůl. Jejich množství a kvalita je pro zdravé vaření velmi podstatná!
7. krok
Naučit se pracovat s kyselostí a zásaditostí jednotlivých potravin a umět případné překyselení ze stravy vyrovnat.
8. krok
Cílené plánování jídelníčku – zde je již zapotřebí hlubší znalost souvislostí a předpokládá se studium příslušné literatury, účast na kurzech (není nad praxi) a případně diagnóza od zkušeného lektora makrobiotiky (doporučuje se minimálně 15 let praxe).
9. krok
Pozor na přejídání, jedení na noc a žvýkání!!! Doporučuje se žvýkat každé sousto minimálně 50x. V ústech, resp.slinách jsou enzymy potřebné pro trávení, které se nikde jinde v trávícím traktu již nevyskytují.
10.krok
Nesrovnávat se s nikým jiným. Každý jsme jedineční, čili unikát. Každý jsme dostali jinou výbavu a úkol do života, každý s tím nakládáme po svém. U každého proto budou postihnuté jiné orgány, bude mít jiné výzvy k řešení (na fyzické, psychické i duchovní úrovni; ty jsou ostatně vzájemně provázány). Co někomu nevadí, jinému škodí. To podstatné, co při zásadní změně stravy a způsobu života potřebujete, je trpělivost a být laskavý sám k sobě.
11. krok
...nebo 1. krok, jak chcete:
cvičit, dýchat, meditovatA hlavně: mít se rád a pochválit se za každý dosažený úspěch.